|
|
|
Društvo prijatelja narodnih običaja Maska evociralo ivanečke jurjevske običaje |
 |
Cvjetni vijenci i cvrtje uz činkanje i pajcekovanje |
|
 |
Uz piskanje fućki izrađenih od svježe vrbovine i muklo tuljenje rogova što su ih pastiri izdjeljali od kore mladoga kestena, te uz drevne pastirske igre, u srijedu, 19. travnja, u zaseoku Belščaki u Donjoj Voći ivanečko Društvo prijatelja narodnih običaja Maska obilježilo je Jurjevo evociravši nekadašnje ivanečke običaje. Da bi ih predstavili u što izvornijem obliku, članovi društva morali su pronaći tradicionalno seosko kućanstvo koje još uvijek drži krave, što u Ivancu nije lako. Više nema kućanstava koja se bave stočarstvom i koja imaju prave tradicionalne seoske okućnice, pa su se stoga članovi Maske proljetos uputili čak do Donje Voće (prošlih godina takve su manfestacije organizirali na Ribić Bregu i u Brodarevcu).
I dok su iz voćnjaka prepuna cvijeća nostalgično odjekivali stihovi starinskih pjesama što su ih pjevale Slava Levanić, Božena Anđel, Katica Uršulin, Vesna Štruklec i druge žene, pastiri su pod budnim okom gazdarice Nevenke Posavec na posljednju ispašu u ovoj sezoni dotjerali kravice Pergu, Rumu i Emu. U skladu sa starinskim običajem, rogove su im za tu priliku cvjetnim vijencima ispletenim od maslačka, plućnjaka, kaljužnica, ljubičica, potočnica i drugog poljskog cvijeća te kitama mladih bukovih grana urešenim trakama krep-papira okitile djevojčice Jasmina Pavlinjak, Erika Bukovec, Mateja Banec i Maja Harjač.
- Nekad se na Jurjevo stoka puštala na svoju zadnju sezonsku ispašu. Nakon toga krave više nisu smjele na livade, jer je na njima trebalo u rast pustiti otavu namijenjenu košnji. Tek nakon košnje krajem kolovoza, stoka je ponovno mogla na pašu – kaže predsjednica Maske Vesna Štruklec. U međuvremenu je stoka mogla pasti po površinama koje nisu bile predviđene za otavu.
Za to vrijeme Vlado Friščić, Zdravko Ribić i Vinko Putarek razgaraju pastirsko ognjište. Iznad vatre žene potom postavljaju trimfus, starinski pocrnjeli lončić s tri nožice. U njemu peku cvrtje, jaja na domaćoj kosanoj masti. Običaj je da se drvenim žlicama stavlja na kukuruzni kruh i njime ponude svi pastiri. Peku se i kobase na grančicama (ali paše i jeger), na žeravici cvrči krumpir.
Nakon okrepe počinju pastirske igre. Dečki kopaju rupe za pajcekovanje, prastaru igru s gicom, "loptom" od prastarog čokota, koju štapovima igra pet pastira. Muški odmjeravaju snage i vještinu u skakanju preko vatre, mlađi u činkanju pokušavaju nadmudriti starije, djevojčice u narodnim nošnjama skaču preko štrika, a na sličnu se avanturu, sjećajući se mladosti, odlučuju i starije žene.
Kako je riječ o izvornim običajima, s nizom očuvanih vrijednih folklorističkih elemenata, ove je godine prvi put Grad Ivanec već inicirao njihovu zaštitu i potaknuo eventualnu turističku valorizaciju. Poseban program, s detaljnim opisom tradicijskih vrijednosti i folklornih elemenata, prijedlogom njihove promidžbe i prerastanja u jednu od glavnih pučkih turističkih manifestacija i troškovnikom, već je poslan Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva koje je raspisalo natječaj za dodjelu potpore, između ostalog, i takvim manifestacijama. Potpora će se zatražiti i od Ministarstva kulture te Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka.
Lj. R. |
|
|
|
|