Kad su radnici Gradnje Mikulić iz Trnovca Bartolovečkog u bednjanskoj župnoj crkvi Uznesenja BDM odstranili keramički pod postavljen početkom prošloga stoljeća te skinuli plitak sloj zemlje, svjetlo dana ugledali su ostaci nekadašnjeg baroknog popločenja, te zaobljeni svodovi nekoliko baroknih kripti. Iako se, kaže koordinator radova arhitekt Davorin Stepinac iz zagrebačkog Instituta za povijest umjetnosti, očekivalo da će se u nižim slojevima naći stare grobnice i razni fragmenti iz baroknoga doba, stručnjake su iznenadili dobro očuvani ostaci iz najstarije povijesti crkve koja seže duboko u srednji vijek. Potvrđuju to i arheolozi Branko Kladarin i Josip Marić iz Restauratorske radionice Ksaver iz Zagreba, koji provode konzervatorski nadzor nad radovima.
- U lađi crkve blizu sadašnjeg glavnog oltara otkrili smo šesterokutnu gotičku apsidu, koja ukazuje na najstariju srednjovjekovnu arhitektonsku strukturu crkve iz 16., možda čak iz 15. stoljeća. S priličnom sigurnošću možemo potvrditi da smo upravo naišli i na staru gotičku kriptu – kazao je prof. Kladarin pokazujući nam dio prastare kripte s koje su radnici pažljivo skidali zemlju. Stručnjaci najavljuju da će sve kripte otvoriti i istražiti.
- Na žalost, ostaci u unutrašnjosti baroknih kripti uništeni su. Jedna od njih zatrpana je zemljom, dok su ostale posve rasturene, a posmrtni ostaci razbacani. U najgorem je stanju najveća grobnica ispred oltara, gdje smo naišli na slomljene kosti i preokrenute lubanje. Vjerujemo da je do toga došlo prilikom radova na proširenju nekadašnje male gotičke crkve u veću, baroknu – pretpostavlja prof. Marić.
Važna otkrića koja će rezultirati novim podacima o povijesti bednjanske crkve (nju su Draškovići iz obližnjeg Trakošćana oduvijek potpomagali i smatrali je svojom, a nije nevjerojatno da u nekim od otkrivenih kripti počivaju članovi te obitelji) iznjedrili su radovi na osuvremenjivanju crkve, s odstranjenjem starog poda i postavljanjem novog, s ugrađenim grijanjem.
Uplata donacija
Radove vrijedne 400.000 kuna sa 100.000 sufinancira Ministarstvo kulture, a ostatak daju Varaždinska biskupija, Županija, Općina Bednja i župljani. Nastavljaju se i radovi na uređenju drenaže oko kapelice Sv. Josipa na Humu te obnova župne kućice, koja spada u rijetke očuvane primjerke izvorne bednjanske arhitekture.
Svi zavičajci i iseljeni mještani pozvani su da obnovu pomognu donacijama na žiroračun župe Bednja u ZaBi broj 2360000-1101797520. (ljr)