Zahvaljujući susretljivosti uprave Kamenoloma Očura u sustavu Holcima, u nedjelju su članovi Udruge ”Lepoglavski ahat” obavili ekspediciju u stari dio kamenoloma, gdje su tražili kristale pirita.
Pirit (FeS2)je mineral čiji su kristali zlatnožute boje. To i jest razlog zbog kojeg se pirit često naziva lažno zlato. Mnogi ljudi su se poveselili da im se sreća osmjehnula i da su našli zlato, a kasnije su bili razočarani čuvši istinu.
Kristali pirita u obliku pravilnih kocki ponekad mogu postići i veličine preko 5 cm. Po takvim kockama najpoznatija je Španjolska, dok najljepši komadi pirita u kombinaciji sa prozirnim kvarcom i bijelim kalcitom dolaze iz rudnika Trepča s Kosova.
Pirit iz Očure dosiže do nekoliko mm u promjeru, no na pojedinim primjercima dolomitnih stijena je gusto raspoređen, pa predstavlja zanimljive primjerke za zbirku. Uz kristale pirita pronašli smo i halkopirit. Uz njega se u tragovima ponekad nalaze srebro i zlato, pa se nadamo da će tako biti i u našem slučaju. To će dakako morati pričekati da se naši stručni suradnici iz Zagreba vrate s godišnjeg i da napravimo malo jači pregled uzoraka uz upotrebu tehničkih pomagala.
Izuzetno smo se obradovali i kad smo nakon pranja stijena ugledali nekoliko mm velike, odlično razvijene kristale barita i male plave točkice azurita. To nam je prvi takav nalaz. Nažalost, s obzirom na veličinu i prozirnost nismo ih uspjeli kvalitetno fotografirati.
Ova ekspedicija je bila jedna od brojnijih, pa je 9 članova skupilo ukupno nekoliko kg stijena sa piritom. Najljepši primjerci će se ostaviti za zbirku i dati skupljačima minerala iz Ivanca, dok će se ostali primjerci koristiti za razmjenu. Nakon korisnih iskustava iz kamenoloma Očura članovi će aktivnosti usmjeriti u ostale kamenolome dolomita u području Varaždinske županije. Sve skupljeno ove godine moći će se vidjeti na sajmu u sklopu Dana lepoglavske čipke.
Damir Vrtar