Vozeći se prema Gaveznici, nisam ni sanjala da ću u balerinkama gaziti po potoku i prelaziti močvaru. Izašavši iz auta, ugledala sam petero ljudi obuvenih u planinarske cipele i sa čekićima u rukama. Iznenadila sam se jer sam mislila da će doktori znanosti doći u odijelima i kravatama i da će cijelo poslijepodne samo razglabati o geologiji. Naravno, to je bilo vrlo pozitivno iznenađenje jer sam dosad o mineralima učila samo iz knjiga i ovo mi je bila prva prilika da idem u pravu ekspediciju.
Damir Vrtar je bio domaćin našim gostima iz Austrije, a među njima je bio dr. Bernd Moser, šef Mineraloškog odjela muzeja Joanneum u Grazu, dr. Christoph Hauzenberger, profesor na sveučilištu u Grazu i Anton Gutschi koji obrađuje minerale za muzeje.
Geolozi su prvo razgledali Gaveznicu, nalazište ahata, opala i kalcedona, a zatim smo se odvezli do Kameničkog Podgorja, gdje se uz cestu, ispod sedimentnog sloja mogu naći valutice andezita vulkanskog porijekla. U Lepoglavskoj Vesi nismo imali uspjeha s pronalaženjem ahata, ali su zato nađeni lijepi primjeri crvenoga jaspisa, kojih ima i u obližnjem potoku Vukovcu.
Prije susreta s gostima bila sam na nastavi njemačkoga i došla puna samopouzdanja koje je ubrzo splasnulo jer je austrijski dijalekt teško razumljiv, a engleskim se nisu svi dobro služili, no jezične su barijere do popodneva bile srušene. Štoviše, čak sam naučila i šalu o mineralu dallasitu (jaspis s nalazištem u Americi) čije ime na austrijskom znači „ostavi gdje si i našao“.
Nakon pauze smo se kroz močvaru probili do kamenoloma Vudelje gdje smo skupili dendritični wad, odnosno kalcit s manganskim žilicama koje daju lijepe crteže, slične fosilnim ostacima biljaka. Poslije kamenoloma otišli smo lokacije Čret, odnosno brda Laz podno kojeg se nalazi moguće nalazište ahata, nažalost još neistraženo, za koje su geolozi pokazali velik interes.
Na kraju smo posjetitelje odveli do Jerovca, poznatog nalazišta gipsa u ovim krajevima.
Druženje s Austrijancima je bilo zanimljivo, naučila sam razlikovati crveni jaspis od cigle J , da naizgled nezanimljiv kamen može biti lijep ahat i, najvažnije od svega, da se do komada minerala ne dolazi googlanjem, već kopanjem.
Mirna Kramar