U posljednja dva tjedna u Osnovnoj školi Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu i u svim njenim područnim školama na satovima informatike i na roditeljskim sastancima provodi se intenzivna poduka o sigurnom korištenju interneta. Podukom su obuhvaćeni učenici od petih do osmih razreda, njihovi roditelji, ali i nastavnici, a provode je dipl. informatičarka Renata Papec i knjižničarka, prof. Draženka Stančić. Nakon edukacije, svi dobivaju posebne letke sa savjetima o tome kako što sigurnije pretraživati internet.
Akcija je naišla na veliko odobravanje prvenstveno informatički obrazovanih roditelja, koji su svjesni opasnosti što na njihovu djecu vrebaju u poplavi pedofilskih i pornografskih sadržaja na internetu i s time povezanih zloporaba.
- Kad djeca surfaju internetom, susreću se s raznim sadržajima, a neki među njima za djecu i tinejdžere potencijalno su opasni. Najvažnije od njih prepoznali smo te odlučili i učenike i roditelje upozoriti da o njima vode računa i da tako izbjegnu neželjene posljedice – ističe mentorica Renata Papec. Osnovna stvar od koje se kreće, dodaje, jest upoznavanje s prednostima i nedostacima bloga i facebooka. Učenicima se skreće pozornost na najvažnije mjere predostrožnosti, a to je sljedeće: nikome ne slati previše osobnih slika i podataka, pogotovo ne intimnih. To naročito vrijedi za mlađe tinejdžere, koji su zbog dobi i naivnosti posebno ugrožena populacija, jer, želeći se pokazati i dokazati, na facebook često šalju mnogo svakakvih fotografija. Sljedeće na što se djeci skreće pažnja jest da nikome i nikada internetom na šalju podatke o svojoj adresi ili, primjerice, broj bankovne kartice svojih roditelja.
- Najvažnije na što ih upozoravamo jest: nikad nemojte pristati da se nasamo sastanete s osobom, s kojom ste preko interneta uspostavili kontakt i dogovorili se za susret! Ona se u dopisivanju i „četanju“ može predstaviti kao njihov vršnjak, a zapravo se ne zna tko i s kakvim motivima s djetetom želi uspostaviti kontakt. Također, upućujemo ih da odmah prijave ako na mail ili mobitel dobiju prijeteću ili sličnu poruku – ističe R. Papec. Obje mentorice naglašavaju da cilj edukacije nije sugerirati roditeljima da djeci uskrate internet, baš naprotiv.
- Djeca moraju imati pristup internetu, jer se njime koriste i u slobodno vrijeme, i za izradu zadaća. Zabrana nije rješenje, rješenje je u znanju djece da se njime kvalitetno i bez opasnosti služe – poručila je prof. D. Stančić.(ljr)