Dvoje ljudi, jedna žena iz Lepoglave i muškarac s područja Ivanca, koji su na svinjokolji u jednom seoskom kućanstvu kod izrade kobasica probali sirovo meso, oboljeli su od trihineloze te su s teškim simptomima bolesti završili na bolničkom liječenju. Tek kad im je u bolnici dijagnosticirano oboljenje od trihineloze spiralis, rođak oboljele žene u Veterinarsku stanicu Ivanec na pregled je donio uzorak mesa iz „paca“.
- Uzorak je pregledan visoko pouzdanom metodom digestije, pri čemu smo ustanovili da su isječci bili vrlo inficirani. U njima je, u prosjeku, bilo četiri do šest, a u jednom čak i deset trihinela. Oboljeli su svi koji su kušali sirovo meso, s time da su na bolničko liječenje došli već kad im je bolest ušla u drugu fazu, odnosno, odnosno kad su trihinele u njihovu probavnom traktu spolno sazrele i počele se razmnožavati – izjavio je direktor Veterinarske stanice Zorislav Rodek. O svemu je odmah obaviješten županijski veterinarski inspektor, uzorci su poslani na analizu u Centar za trihinelozu Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, a čim o trihinelozi stigne i službena potvrda, zaraženo meso bit će otpremljeno na uništavanje u kafileriju u Sesvetskom Kraljevcu.
Ono što najviše brine veterinare jest činjenica da je riječ o prvoj pojavi trihineloze u ivanečkom kraju, gdje nikad dosad nije registrirana! Iznimke su slučajevi iz 2003. i 2006. godine, ali tada su trihinele pronađene u mesu svinja dovezenih iz Slavonije.
- Ako su sada naše domaće, autohtone svinje zaražene trihinelom, onda imamo velik problem. Odmah smo krenuli u istraživanje podrijetla životinje. Ustanovili smo da ju je vlasnica kupila od jednog gazde u Vidovcu, koji ih je prodavao bez ušne markice, što je protuzakonito. On tvrdi da je sve svinje prodao i da ih je uzgajao na „domačiji“. Na žalost, danas mnogi tako trguju, puštajući u promet svinje, kojima se podrijetlo ne može utvrditi, a takva trgovina je za kupca golem rizik – dodaje Rodek.
- Da su mještani postupili po zakonu i donijeli meso na pregled, sve je moglo proći daleko bezbolnije. Čak i da su konzumirali meso, mi bismo ih upozorili da je zaraženo i uputili liječniku koji bi im dao antiparazitik, koji bi ubio trihinele. Ovako, larve su im već ušle u krv – ocijenio je Z. Rodek.
Donesite meso na pregled!
Trihineloza je iznimno opasna bolest, koja u prvoj fazi počinje povraćanjem, proljevom, bolovima i općom slabošću. U drugoj fazi larve počinju putovati tijelom, nastaju otoci i povišena temperatura, a larve dospijevaju u pluća, mozak, srce, što može završiti kobno. U trećoj fazi ulaze u mišiće, dobivaju oblik spirale i začahure se. Svi mještani koji kolju svinje pozvani su da s ošita s obiju svinjskih polovica uzmu uzorke mesa veličine kutije šibica i donesu ga na analizu. Pregled klasičnom metodom stoji 44,90 kuna. Ubuduće će se svi pregledi morati obavljati metodom digestije, koja je skuplja (120 kuna), ali je složenija, dugotrajnija i sasvim pouzdana.
Lj. R.