Ožujak i travanj su glavni mjeseci za mineraloške aktivnosti na terenu. Snježnog pokrivača više nema, a vegetacija još ne niče svom silinom, pa je moguće vidjeti što krije ogoljena zemlja.
Tako su članovi Udruge Lepoglavski ahat bili u dvije ekspedicije. Cilj prve je bilo potražiti geode kalcita u kamenolomu Ljubeščica. Iako je bilo blato, Kristina i Danijel iz Međimurja su pokazivali veliki entuzijazam. U početku nismo baš nalazili neke naročite komade, ali kasnije smo na samo jednoj hrpi našli sve što nam treba. Tamo su bile velike gromade kamenja sa savršeno očuvanim kristalima kalcita krasnih oblika. Dobar dio njih će završiti u školskim zbirkama, jer uskoro ide podjela vitrina školama u okviru projekta „Učenici istraživači minerala planine Ivanščice“. Dio će ostati u zbirci udruge, dio ide u Državni zavod za zaštitu prirode, a iz jednog dijela će „umjetnički navudreni“ Đebo sigurno složiti krasan kamenjar. Tako će svi koji idu prema vinogradima iznad Lepoglavske Vesi moći vidjeti ovo malo remek djelo prirode.
Ako je prva ekspedicija bila blatna što tek reći za ovu drugu, u područje jerovečkih pijesaka. Pošto uskoro ide sanacija zemljišta morali smo napraviti par fotografija da imamo za arhivu. Krajolik je u najmanju ruku zanimljiv, sa blatom do koljena, ali i sa pješčanim sprudovima preko kojih šiba pijesak nošen vjetrom stvarajući pustinjski ugođaj. Lijepo se vide slojevi drvenog ugljena, a našli smo i par kristala gipsa.
Imali smo i par sastanaka sa djelatnicama Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima iz koje poručuju da će do 22.travnja biti postavljene sve informacijske ploče u Kamenom vrhu-Gaveznici. Bit će ih 5, a na njima će biti obrađeni vulkanizam, vrste stijena i način njihova nastanka, postanak Kamenog vrha, te kako nastaje ahat. Peta ploča je ulazna sa osnovnim podacima što se smije a što ne smije na tom prostoru.
Moramo i zahvaliti Županiji što su prepoznali naš trud pa nam s 3000 kn pomogli zatvoriti financijsku konstrukciju oko ovog projekta za škole.
Istovremeno se obrađuju prigodni pokloni za 150 učitelja geografije koji 14.ožujka dolaze u razgledavanje Kamenog vrha, te primjerci koji će biti darovani za zbirku Državnog zavoda za zaštitu prirode. Osim toga još razmišljamo o uključenju u izložbu slovenskih mineraloga u Mariborskoj sveučilišnoj knjižnici sa temom geode, konkrecije i septariji.
Uskoro je skupština udruge, pa dolazi sajam minerala u Splitu, tako da je posla preko glave.
Nadam se da će Vam se dopasti fotografije.
Damir Vrtar