– Ekomuzej čipke i čipkarstva u Lepoglavi, kao prvi muzej čipke u Hrvatskoj, nije samo nacionalni projekt. Budući da svojom niti što se odmotava s batića on simbolično povezuje i sve europske države koje imaju čipkarsku baštinu, te čak i Japan, koji se diči čipkanim šatorom što su ga izradile lepoglavske majstorice, ekomuzej ima europski i međukontinentalni „štih“.
To se, među ostalim, čulo na predstavljanju projekta Ekomuzeja čipke u Lepoglavi, što je u utorak, 17. ožujka, prekjučer održan u prepunom Europskom domu u Zagrebu. Veliku dvoranu do zadnjeg su mjesta ispunili predstavnici raznih ministarstava, fakulteta, muzeja, turističkih zajednica, udruga i brojni građani, mnogi od njih rodom iz lepoglavskog kraja, koje iz raznih razloga zanima tema lepoglavskog čipkarstva.
- Taj muzej kruna je dugogodišnjih nastojanja Lepoglave da svoju čipku afirmira kao izvorni hrvatski proizvod i da je valorizira kao dio svjetske nematerijalne baštine. Potvrđuje to i podatak da je u UNESCO-u pokrenut postupak za njeno proglašenje globalnom kulturnom baštinom – izjavio je gradonačelnik Marijan Škvarić.
On je nazočne upoznao s posebnostima i turističkim potencijalima Lepoglave te ih pozvao da dođu u taj kraj, a posebno na ovogodišnji Festival čipke.
Projekt ekomuzeja predstavile su članice autorskog tima Dragana Lucija Ratković iz tvrtke Muze, i dr. Tihana Petrović-Leš s Odsjeka za etnologiju Filozofskog fakulteta. Pažnju auditorija na širi regionalni značaj muzeja, skrenuli su dr. Jasna Galjer s Filozofskog fakulteta i prof. Miroslav Gašparović, ravnatelj zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt.
Lj. R.